Życie w cieniu jego EKS, niewidzialny demon, z którym seks był lepszy

16 lutego 2018
Rozumiem ludzi, którzy szukają ucieczki
16 lutego 2018
Akcja #metoo, czyli czy zawsze się trochę molestuje?
16 marca 2018

Gdyby tak na początku było NIC...

 

Problemem wielu mężczyzn/kobiet na początku ich zakrawających na owocne znajomości z płcią przeciwną jest uleganie schematom. Jasne, że to w pewnym sensie logiczne, bo ludzkie zachowania w kluczowych sytuacjach są podobne i łatwo można je ze sobą porównać, ALE, czy ktoś z nas chce przyjąć do wiadomości, że NIE JEST wyjątkowy? Każdy, szczególnie kiedy ma do czynienia z osobą, na której mu zależy, chce być dla niej kimś nietuzinkowym, jedynym w swoim rodzaju, móc dotknąć tych fragmentów jego duszy, do których nikomu jeszcze nie udało się dotrzeć.

Cały czas tkwi w nas chyba ta żyłka odkrywców, pragnienie stawiania pierwszych kroków na nieznanych lądach. Chyba wszystkie znamy to piekące, nieprzyjemne uczucie, kiedy okazuje się, że on oglądał już miejsca, które chciałabyś mu pokazać, ze swoją eks, bo właściwie to ona lubiła to samo co Ty. Mina rzednie, bo do tej pory wydawało Ci się, że masz interesujące pasje, czytasz książki, których tytułów większość ludzi nawet nie kojarzy, do tego słuchasz dziwnej muzyki, takiej co to w Twoim przekonaniu stworzona jest po to, żeby wyrywać serca. Słowem: NIE-PO-WTA-RZAL-NA, mogłabyś być Dagny Juel, a on Twoim Szatanem, jego była w tym scenariuszu pasuje natomiast wyłącznie do roli głupiej Marty Foeder, niemogącej zaspokoić intelektualnie Pana Artysty i dorastać w tym względnie do pięt Tobie. Tak, jasne… Niestety, to wszystko jedynie pobożne życzenia, a kto jest w stanie uwierzyć, niech składa ręce do Bogów w podzięce, że może żyć w różowej bańce która otacza głowę każdego naiwnego głupca.

 
 

Pary przed 30 r.ż uprawiają seks o...300% częściej niż po osiągnięciu tego wieku

 

Kiedy pozostaje skok na główkę...

 

Dawno temu na pewnej kameralnej imprezie wyszłam z dwiema innymi dziewczynami „na papierosa”, chociaż papierosów nie palę. Jedna z nich, będąca od niedawna w związku z gospodarzem przyjęcia, którego ja i szukająca właśnie w kieszeni kurtki zapalniczki panna znałyśmy od wieków, zaczęła nas wypytywać o jego eks. Musiała słyszeć na ten temat coś od samego zainteresowanego, nawet wymieniła ją z imienia, bo wydawała się wyraźnie zasmucona i niepewna, jakby cień tamtego demona przeszłości kładł się na jej „nowym” życiu. Sympatyczna acz prostolinijna posiadaczka „ognia” pocieszyła ją, że „X. wszyscy kochali, była prawdziwą kosmitką, ale skoro wybrał Ciebie, to nie masz się czym martwić”. Nie skomentowałam tego ani nie włączyłam się do rozmowy, zasiągnęłam się PallMallem, (chociaż nie palę) i pomyślałam w duchu, że na miejscu tej stawiającej pierwsze kroki na drodze dopiero co odkrytej miłości nieszczęśnicy, rzuciłabym się z balkonu na którym stałyśmy, głową w dół.

Trudno było wymyślić coś, co w tamtej chwili mogłoby być dla świeżo zakochanej osoby bardziej dołujące. Bo przecież wyobraźnia działa i bez takiej pożywki, a co dopiero kiedy usłyszy się tego rodzaju rekomendację i połączy ją z wiedzą o tym, że nowy partner spędził z TAMTĄ 1/3 swojego życia, a potem przez kolejne 5 lat się z niej „leczył”, z niezbyt zresztą zadowalającym skutkiem. Wiecie, najtrudniej mierzyć się z widmem, to najpodlejszy z przeciwników.

 

Liv Tyler i widmo katastrofy

 

Dobre wspomnienia wyparły te złe, sentyment z wiekiem narasta (to tęsknota niekoniecznie za konkretną osobą, a za sobą samym w tamtym czasie, pierwsze przeżycia pamięta się zazwyczaj najgłębiej), a Ty jesteś dziś, i w tej chwili, tu i teraz musisz sobie radzić, ze swoimi emocjami, jego bagażem i pakowaniem waszych wspólnych walizek, w których istnienie zdążysz sto razy zwątpić, czy to aby nie jakaś zrywka, dziurawa jednorazówka z Lidla, do której w pocie czoła wkładasz wszystko, co masz najcenniejszego, bo nie możesz zobaczyć, że dno jest dziurawe i cała zawartość i tak wpada do wielkiego przepastnego pudła z napisem „Młodość” z dodanym imieniem tamtej dziewczyny.

To ona po raz pierwszy poznawała z nim muzykę, której oboje dziś słuchacie, wymieniała się książkami, o których dziś z nim rozmawiasz, rozbierała się przed nim bardziej, bo jak nikt nigdy wcześniej, piła z nim tanie wina i tańczyła na pomoście nocą, kiedy Ty kończyłaś podstawówkę, i masz pełne prawo obawiać się, że czerwone wytrawne za kilkadziesiąt razy więcej nie smakuje mu nawet w połowie tak bardzo jak tamten jabol, którego chlał z nią z jednej butelki. Z nią jeździł na koncerty, Ty jesteś dziś z nim bliżej, masz zaszczyt prania jego skarpetek i wiesz, co lubi jeść na kolację, ona była wtedy jak Liv Tyler w ukrytych pragnieniach, Ty starannie maskujesz pierwsze zmarszczki i toczysz nierówną walkę z cellulitem. Jasne, wybrał Ciebie i to się przecież liczy, tylko czy ten wybór nie był podyktowany koniecznością?

Końcem wymarzonego TAMTEGO, mijaniem lat, tęsknotą, przypadkiem, a w końcu kompromisem, którego wynikiem jest to, że dziś związał się właśnie z Tobą? Ile razy dręczyło Cię pytanie o czym on myśli po kilku głębszych, kiedy włączacie jakieś stare kawałki? Można mnożyć takie wątpliwości, a odpowiedzi na nie, takiej, która dałaby uspokojenie i pewność, nigdy nie poznacie. Przeszłe jest zawsze wrogiem obecnego, bo z czasem wietrzeje zapach zwyczajności, dogasają ognie dawnych kłótni, znikają wady i tępieją ostrza, które zostawiły bielejące już blizny. A teraźniejszość? Jest wydęta jak balon, pełna tych wszystkich dorosłych spraw, rachunków, ustaleń, kompromisów, niewypowiedzianych słów, zawiedzionych nadziei, oczekiwań spisanych na straty: słowem, niewiele w niej atrakcyjności, z tej perspektywy różnice pomiędzy TAMTYM a TYM uwydatniają się jeszcze jaskrawiej. Natura ludzka jest niewdzięczna, a pracujący u podstaw nigdy nie zostają bohaterami, wieńce dzierżą zazwyczaj tacy, co lata temu wszystko zburzyli, przeszli do historii jako ci, którzy podpalili Rzym. Chociaż miasto odbudowano i żaden z przyjezdnych na pierwszy rzut oka nie rozpoznałby, że coś tu było ruszane, to architektura nie jest już taka jak wcześniej: odrestaurowana, odtworzona, a wiadomo, że nawet najwierniejsza kopia nigdy nie zastąpi dzieła wprawnych rąk mistrza.

 
paniretro
paniretro
Pani Retro, w wolnych chwilach fotograf-amator, w tych bardziej zajętych redaktorka i tłumaczka. A to jest jej kobiecy blog o stylu retro i vintage, na nim dużo porad urodowych i ciekawostek, do tego lifestyle w starym stylu.