Gałczyński i jego poalkoholowe przygody, cz.1

29 listopada 2017
Kobieta powinna znosić wszelkie trudny z radością, nawet jeśli leje ją mąż
28 listopada 2017
Nauki przedmałżeńskie, czyli jak zdobyć dobrego kandydata
1 grudnia 2017
 

Nigdy nie trzymaj się wyniośle, coś z mrówki miej, nie pawia, a jeśli kto ma uszy ośle, to z nim się nie umawiaj

 

Rodzinka nieliczna, ale śliczna

 

Konstanty Ildefons Gałczyński – wizjoner, świadomy i widzący więcej od zwykłego śmiertelnika błazen, twórca nowych światów, odkrywca, szarlatan. Dodam jeszcze szeptem i półgębkiem, że wielbiciel i amator trunków wszelakich. Pił niemal przez całe życie i nie wyobrażał sobie pozostawania w trzeźwości na dłużej. Podobno było to spowodowane chorobą, u pisarza stwierdzono cyklotymię, która miała powodować niezdrowe skłonności Gałczyńskiego do spożywania napojów wyskokowych w nieprzyzwoitych ilościach. Córka i kronikarka jego życia, Kira Gałczyńska, następująco objaśniała trudny i obciążający psychicznie przebieg tej słabości: „Specjaliści twierdzą, że nie ma na nią lekarstwa i zawsze daje podobne objawy. Pojawia się nagle po okresie nadmiernego wysiłku twórczego, wielkich wzruszeń, inspiracji, stanowiąc rodzaj bariery ochronnej przed totalnym psychicznym zniszczeniem, czy krócej mówiąc przed obłędem. Nagle zaczynał dużo spać, nieraz do południa, podczas gdy normalnie jego dzień pracy zaczynał się o 6 rano. Pisanie traktował z obrzydzeniem, podobnie jak muzykę, lekturę, kawę. Bezmyślnie przerzucał gazety, godzinami chodząc z kąta w kąt. Po kilku dniach zaczynał pić”.

Jak było z tym naprawdę? Trudno powiedzieć, bo nie odnaleziono żadnych relacji lekarzy badających poetę, możliwe więc, że w ogóle takiego schorzenia u niego nie rozpoznano. Co prawda cyklotymię opisano już w XIX wieku, jednak by stwierdzić czy pacjent na nią cierpi, należało poddać go obserwacji na minimum dwa lata. Niczego takiego Gałczyński nie przechodził. Być może Gałczyńska po prostu usprawiedliwia zachowanie ojca, bo podane przez nią objawy są charakterystyczne dla osób uzależnionych od alkoholu. Może to rodzaj współczesnej Konstantemu Ildefonsowi „pomroczności jasnej”. Wanda Gałczyńska (matka) wyrażała obawy, że syn odziedziczył po swoim ojcu skłonności do picia i z tego powodu nie mógł przestać zaglądać do kieliszka. Gałczyński senior również nie wylewał za kołnierz, nikt jednak nie próbował tłumaczyć jego odmiennych stanów świadomości chorobą psychiczną. Nic nie wiadomo na temat stanu jego zdrowia. Ze wspomnień znajomych wyłania się jednak obraz człowieka niestabilnego i porywczego, skłonnego od przyjaźni w ciągu sekundy przejść do nienawiści, bystrego fantasty z celnym żartem, ale również, niestety, zwykłego pijaka. Wanda z pewnością wyszła za niego za mąż z miłości, ponieważ takiej pannie jak ona (córka zamożnych właścicieli popularnej restauracji U Wróbla) nie miał zbyt wiele do zaoferowania: pracował jako technik kolejowy, więc małżeństwo z posażną panną było dla niego w pewnym sensie dużym awansem społecznym. Związek od początku nie należał do udanych, zarówno Wanda jak i Konstanty mieli skrajne różnie oczekiwania i niestety nawet w prozaicznych momentach dawało się to odczuć. Kłótnie i awantury były na porządku dziennym, szczególnie kiedy po śmierci teścia rodzina podupadła finansowo. Gałczyński senior pił, awanturował się, w końcu znikał na kilka dni. Kiedy na nowo przypominał sobie o rodzinie, jego powrotowi zawsze towarzyszyły scysje, wyrzuty i żale. W końcu czara goryczy się przelała, wyprowadził się od żony i syna.

 
 

Szkół w Polsce nosi imię Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego

30

 

Wielka miłość nie wybiera

 

Mimo to Wanda darzyła męża niegasnącym uczuciem i zgadzała się na jego częste odwiedziny, nawet jeśli przybywał na nie w stanie upojenia alkoholowego. Jak to zwykle bywa, szczególnie wtedy Konstanty Ildefons przypominał sobie o obowiązkach ojcowskich i wychowawczych, co czyniło z tych wizyt głośny festiwal awantur, nerwów i płaczu matki i syna. Pomimo atrakcji jakie fundował swoim najbliższym, żona niezmiennie wyczekiwała dni, kiedy miał się znowu pojawić. Potrafiła godzinami wystawać na balkonie i zanosić się głośnym płaczem, kiedy mimo zapowiedzi małżonek „ginął w akcji” i nie stawiał się w dniu, na który byli umówieni. Młody Gałczyński często słyszał wtedy, że „jeśli wyrośnie na kogoś takiego jak jego ojciec, to ona się zabije”. To proroctwo na szczęście nigdy się nie spełniło, chociaż gdyby dobrze się przyjrzeć, były ku temu spore powody.

Czy to z powodu tych trudnych doświadczeń Kostek był takim dziwnym dzieciakiem? Nie uczył się zbyt dobrze, bo nudziło go klepanie wyuczonych formułek w szkole, nie grał z kolegami w piłkę – nie ekscytowała go, podobnie jak jazda na nartach czy wycieczki nad rzekę. Nie był czarną owcą czy wyrzutkiem, koledzy lubili go, ale na płaszczyźnie emocjonalnej nie potrafił się z nimi porozumieć. Mijały lata, Gałczyński rozwijał się intelektualnie, ale raczej nie w tym kierunku, który mógłby pomóc mu zaliczać egzaminy na studiach. Profesorowie mimo to cenili go za inteligencję, wiedzieli, że ma szerokie horyzonty, często na wykładach wdawał się w dyskusje merytoryczne…co z tego, kiedy na zaliczeniach po prostu się nie pojawiał? Był jak kot, podążał własnymi ścieżkami i nie bał się wszem i wobec tego udowadniać. O pokazach jego tupetu przez wiele lat po Warszawie krążyły legendy.

 

Jak w życiu każdego studenta...

 

„Napisał on podobno pracę o poecie szkockim z XV wieku – twierdził Jerzy Zaruba. Była to doskonała, szczegółowa biografia, z cytowaniem szeregu ballad tego poety, analizą elementów twórczych, uwzględnieniem tła epoki etc. Zdał na piątkę i wszystko byłoby dobrze, gdyby po paru miesiącach nie wykryło się, że poeta ów, Morris Gordon Cheats w ogóle nie istniał, a jego życiorys i dzieła cytowane spłodził sam Gałczyński. Cheat po angielsku znaczy: oszukać, okpić. Już sam ten kawał pasował go w moich oczach na satyryka wysokiej rangi”.

Nie wiadomo kiedy Kostek zaczął nadużywać alkoholu, jednak już w relacjach na jego temat z czasów studenckich niemal zawsze pojawiają się wątki libacji i opisy „numerów”, jakie potrafił wykręcać znajomym w stanie całkowitego upojenia. Pewnego razu postanowił po prostu…wyskoczyć przez okno, z piątego piętra kamienicy przy ulicy Zielnej. Bez żadnego konkretnego powodu. Gdyby nie szybka reakcja jego kolegów, prawdopodobnie nie znalibyśmy dziś żadnego z dzieł Gałczyńskiego, bo nie miałby kto ich napisać.

 

Ikar z ulicy Zielnej

 

„Na wprost drzwi – okno, za nim ogromna tarcza Księżyca. Dziś, kiedy opisuję tę scenę, nie potrafię uszeregować szczegółów, kiedy jednak zacisnę dłoń, mogę jednak przywołać z pamięci tamto rozpaczliwe uczucie, gdy zaciskałem palce na bucie zwisającego za oknem Konstantego i czułem, jak jego noga powoli się z buta wysuwa. W końcu jakoś daliśmy sobie z nim radę. Gałczyński nie zdawał sprawy z niebezpieczeństwa. Po tym jak został wciągnięty do pokoju, wyglądał jak wyrwany z ciężkiego snu, natychmiast też położył się na łóżku i zasnął. Rano Kostek siedział już ubrany przy stole i pisał. Podniosłem go i odnawiając wczorajsze przeżycie wyjrzałem przez okno w dół. –Wysoko – rzekł Konstanty i uzbrajając się w swój najbezradniejszy uśmiech, wyjaśnił: Dlatego w międzyczasie na pewno nauczyłbym się fruwać. Tegoście na pewno nie wzięli pod uwagę”.Gadaj tu z takim

Całe jego życie możnaby porównać do tej historii. Nigdzie nie mógł na dłużej zagrzać miejsca, pojawiał się i znikał bez ostrzeżenia. Ze studiów wyrzucono go 1926 roku. Prosto z uczelni trafił do wojska, choć nikt, łącznie z nim samym nie potrafił sobie wyobrazić Kostka jako wojaka. Ktoś, kto nigdy nie potrafił dostosować się do najprostszych reguł, miał wykonywać czyjeś rozkazy? Wolne żarty. Pewnie dlatego, jak sam pisał w korespondencji do swojego przyjaciela „ciągle siedział w pace, bo jakoś nie mógł się porozumieć z przełożonymi”. Ciekawe dlaczego…skoro na pytanie jednego z oficerów: Co to jest karabin? Gałczyński z całą powagą odpowiedział, że „narzędzie Szatana”… Innym razem, kiedy postanowił zrobić sobie „polski urlop” i przyjechać do Warszawy napić się rumu z kolegami. Pech chciał, że na ulicach stolicy prezentował się pod szablą i w mundurze...akurat tym samym chodnikiem szedł jednak oficer z jego jednostki. Gałczyński zakończył wojaże pod eskortą żandarmerii na dworcu kolejowym...

 
paniretro
paniretro
Pani Retro, w wolnych chwilach fotograf-amator, w tych bardziej zajętych redaktorka i tłumaczka. A to jest jej kobiecy blog o stylu retro i vintage, na nim dużo porad urodowych i ciekawostek, do tego lifestyle w starym stylu.