Zielony Osiołek i bezkres

21 listopada 2017
Witkacy to był dobry wariat
21 listopada 2017
Wielki Jaracz od świętej flaszki
21 listopada 2017

Osioł jaki jest, każdy widzi

 

No to od początku...

Osioł – ssak z rodziny koniowatych. Charakteryzuje się dużą głową, długimi uszami, cienkim ogonem z kitą na końcu, małymi wymaganiami pokarmowymi i odpornością na brak wody. Osły wykorzystuje się najczęściej jako zwierzęta juczne, rzadziej jako wierzchowe lub pociągowe. Wyhodowano wiele ras, różniących się ubarwieniem, wielkością i temperamentem. Najczęściej występującą spośród wszystkich jest osioł dwunożny, poruszający się w pozycji wyprostowanej, wyposażony przez naturę w tak zwane ręce, zwieńczone (zależy od której strony patrzeć) chwytnymi dłońmi z przeciwstawnym kciukiem. Podręczniki wspominają także o przedstawicielach gatunku będących dziś na wyginięciu: osiołki zielone, o krępym, kanciastym tułowiu osadzonym na czterech osiach zakończonych gumowymi kopytami. Zamiast długouchego, upartego serca, napędza je dwulitrowy silnik. Andrzej Stasiuk miał fart, że jako towarzysz podróży trafił mu się akurat przedstawiciel ostatniej z wymienionych grup.
 

Ludzie wiedzo lepiey

 

Dawno, dawno temu w dalekiej krainie, pewien niepozorny chłopak położył na swoim biurku tomik poezji Różewicza. Chwilowo bezpańska książeczka dostała się w niepowołane ręce jednego z lokatorów zamieszkujących sąsiedni pokój, którego na potrzeby tego tekstu nazwiemy Ojcem. Trzeba powiedzieć, że był to człowiek znający się na wszystkim, po niezbyt wnikliwym przejrzeniu kilku wierszy, postanowił podzielić się refleksją z Niepozornym Chłopakiem.

- Przecież coś takiego to każdy potrafi napisać – powiedział.

Pomyślałam, że o Stasiuku i jego twórczości wygłosiłby podobną opinię.

 

"Bandera" receptą na udany początek

 

"Osiołkiem" to reportaż z przeżywania pustkowia. Trochę o ludziach, trochę o miejscach, najwięcej (tradycyjnie) o sobie. Rozpad, materia, przestrzeń. Kto czytał "Jadąc do Babadag" albo "Dziennik pisany później" od razu wie o co chodzi. Powiedzieć, że Stasiuk jest szczęściarzem, to nic nie powiedzieć: nie jara go, że na Ukrainie była kiedyś Polska, podobają mu się zrujnowane pałace i klasztory, a Sowieci ani upowcy nikogo mu nie zabili, za to gdzie nie spojrzy, tam pojawiają się "ładne kobiety z pistoletami na biodrach". Żyć nie umierać.

Treść zapisków z początków stasiukowej podróży jest nieco męcząca: do momentu opuszczenia Kijowa autor odmienia nazwisko "Bandera" przez wszystkie przypadki. Na szczęście, im dalej w zadupie, tym mniej pretekstów do politykowania, co działa zdecydowanie korzystnie na odbiór tego dziwacznego reportażu - co prawda opowieść jest o wycieczkach, ale niekoniecznie osobistych. Wszyscy zainteresowani poglądami autora (który może sobie pisać o czym mu się podoba, ale na szczęście czytelnikowi wcale nie musi to być w smak), mogą poznać je przy okazji lektury rubryki prowadzonej przez niego na łamach "Gazety Wyborczej".

 
 

Czy wiesz, że...

Andrzej Stasiuk użył słowa "Bandera" 1625152615 razy
 

Trochę formy, trochę treści

 

No więc wschód. Ale taki inny, ten ukraiński, rosyjski, nieeuropejski - zahaczający o kraje byłego Związku Radzieckiego. Nie mylić ze "Wschodem", bo tamten był chiński i mongolski. Wbrew pozorom, to wcale nie jest istotna informacja, bo w przypadku Stasiuka kierunek podróży nie ma większego znaczenia, Zmieniają się nazwy miast i miasteczek, krajobraz z górskiego przechodzi w stepowy, zdarza się nawet, że na odwrót, ale oko autora od dawna wszędzie widzi to samo. Przebyte kilometry są tylko pretekstem do opowiadania wciąż tej samej historii. Jak zwykle z urokiem, wdziękiem i czarem, ale jednak tej samej. Pewnie, że jak Stasiuk opowiada o tych zapadłych dziurach, to może chwytać za serce sentymentalnego czytelnika i są całkiem długie fragmenty, kiedy rzeczywiście tak się dzieje (to prawdopodobnie te, w których autor zapomina, że w zasadzie to już mu się nie chce), ale można wskazać pokaźną liczbę przypadków, kiedy pisze po to, by dokończyć akapit, zapełnić stronę. Niestety, oddani wielbiciele jego twórczości, z gatunku tych, którzy wielokrotnie powracali do ulubionych fragmentów z poprzednich książek z łatwością wyłapią, że to wszystko już było. Żeby nie był gołosłowną, odsyłam do początkowego fragmentu o mapach. Deja vu gwarantowane.

Stasiuk się nie zmienił. Może wymądrza się trochę więcej niż zwykle, może nie tam, gdzie trzeba (ale kto ma to ocenić?). Nadal jest utalentowanym grafomanem, jak raczyła go kiedyś określić osoba (wspomniana na początku tekstu), która zna się na literaturze jak nikt inny, czyli na pewno lepiej niż ja.

Z widocznej powyżej waty słownej wynika następująca rzecz: pisanie recenzji książek takich autorów jak ten kilkukrotnie wywołany tu z nazwiska, jest bez sensu: kto zna i lubi poprzednie i tak kupi kolejną, choćby z szacunku i sentymentu, a kto nie zna i kupi i tak się nie zawiedzie, bo nie będzie miał porównania. Oceniając „Osiołkiem” bez jednoczesnego wspominania innych pozycji z bogatego dorobku Stasiuka, trudno było by ją krytykować.

 
paniretro
paniretro
Pani Retro, w wolnych chwilach fotograf-amator, w tych bardziej zajętych redaktorka i tłumaczka. A to jest jej kobiecy blog o stylu retro i vintage, na nim dużo porad urodowych i ciekawostek, do tego lifestyle w starym stylu.