Lesbijka i klawesyn

18 maja 2017
Masturbacja w stylu retro, kilka faktów
18 maja 2017
III Rzesza, prostytutki i ogólnokrajowy problem prezerwatyw
19 maja 2017

Miłe złego początki

 
Życiorys najwybitniejszej polskiej klawesynistki mógłby posłużyć jako studium klasycznej ironii losu: ta, która wydobyła z odmętów historii dawno wyrzucony do lamusa instrument, niewiele ponad 60 lat po swojej śmierci jest postacią zupełnie w Polsce zapomnianą. Wikipedia zwięźle informuje o jej muzycznych osiągnięciach, nie podając w rozwinięciu żadnych ciekawszych faktów o tej barwnej i wyjątkowej przecież postaci. A opowiadać jest o czym, bo oprócz wielkiego poświęcenia dla rozwoju pasji i służby na rzecz odbudowy tej zaniedbanej części muzycznej wirtuozerii, Landowska prowadziła bujne życie osobiste, nie kryła się ze swoimi odmiennymi preferencjami seksualnymi, a udane i stabilne małżeństwo nie przeszkadzało jej w tworzeniu jednocześnie udanego związku z kobietą. Cały ten układ działał za pełnym porozumieniem i zgodą każdej z zainteresowanych stron.
 

Ludzie, którzy mają pustkę w duszy, są biedni

 
Wandy z pewnością ten problem nie dotyczył. Córka adwokata żydowskiego pochodzenia, Mariana Landowskiego, od najmłodszych lat przejawiała talent i zainteresowanie muzyką. Rodzina dziewczynki była na tyle dobrze sytuowana, że mogła sobie pozwolić na zapewnienie latorośli edukacji już na początkowym etapie jej życia. Jako czterolatka rozpoczęła lekcje gry na fortepianie, później uczyła się w warszawskim Konserwatorium Muzycznym, a w wieku 17 lat wysłano ją na studia muzyczne do Berlina. Mimo opieki znakomitych nauczycieli czuwających nad rozwojem jej umiejętności, Landowska wielokrotnie w swoich pamiętnikach przyznawała, że zajęcia na uczelni niezmiernie ją nudzą, bo nie ma na nich możliwości pielęgnowania swojej prawdziwej pasji, jaką była muzyka dawna, wykonywana na instrumentach,które wyszły z użycia kilka wieków temu. Pod koniec pobytu w Niemczech ostatecznie porzuciła próby wykonawcze na fortepianie, doszła bowiem do wniosku, że dzieła jej ukochanych kompozytorów, w szczególności Bacha, należy grać wyłącznie na klawesynie.
 

Żeby życie miało smaczek...

 
Zakończenie nauki na uniwersytecie zbiegło się w czasie z zawarciem małżeństwa z polskim pisarzem i etnografem Henrykiem Lwem, którego poznała w Berlinie około 1899 roku. Żadne z nich nie miało chyba złudzeń co do charakteru tej relacji: mąż był bardziej menadżerem i finansistą niż oblubieńcem Wandy, organizował podróże i załatwiał sprawy administracyjne, do czego ona, jak artystka, zupełnie nie miała głowy. Była jednak kobietą inteligentna i empatyczną - doskonale zdawała sobie sprawę, że z powodu swoich homoseksualnych skłonności zaniedbuje mężczyznę, któremu przecież wiele zawdzięcza - znalazła więc rozwiązanie satysfakcjonujące w pewnym sensie ich oboje: wynajęła pokojówkę, która wojażowała z nimi po świecie i pełniła jednocześnie rolę służki, powierniczki i kochanki (prawdopodobnie sypiała i z Wandą, i z Henrykiem, co dla żadnego z małżonków nie było ani problemem, ani tajemnicą).
 

W poszukiwaniu ideału

 
Landowska odnalazła swoją artystyczną ścieżkę, to bardzo ważne. Napotkała natomiast problem innej natury, bo czysto technicznej: nie miała na czym grać. Większość klawesynów, które uważano we Francji za instrument znienawidzonej arystokracji, została zniszczona na rozkaz Jakobinów. Rekwirowano je z domów osób skazanych na śmierć, a podczas ciężkich zim rąbano i palono nimi w piecach. Dlatego początkowo Wanda była zmuszona do gry na starych, podniszczonych egzemplarzach, które po żmudnych poszukiwaniach udawało jej się odnaleźć na strychach i w piwnicach paryskich kamienic. Te wysłużone sztuki nie zaspokajały w pełni jej oczekiwań, ciągle marzyła o skonstruowaniu dokładnie takiego instrumentu, na jakim grywał Bach. Realizacja oczywiście nie była prosta, bo od dawna żadna firma nie zajmowała się ich produkcją, jednak wraz ze wzrostem zainteresowania twórczością Wandy, szanse powodzenia przedsięwzięcia powoli pięły się w górę. Dopiero w 1912 roku marka Pleyel zainteresowała się projektem Landowskiej i zbudowała specjalnie dla niej kilka sztuk.
 

Związek czysto homoseksualny

 
W tym czasie kariera klawesynistki nabierała tempa, koncertowała na całym świecie i zachwycała pięknem dawnej muzyki kolejne rzesze odbiorców. Podczas pobytu w Moskwie poznała żonę Lwa Tołstoja. Ta, urzeczona jej mistrzowską grą, gorąco namawiała ją na przyjazd do Jasnej Polany i występ przed znanym pisarzem, który bardzo lubił muzykę, jednak od dawna nie opuszczał swojej siedziby i nie mógł posłuchać Bacha w wykonaniu Landowskiej na żywo. Artystka aż dwukrotnie skorzystała z zaproszenia i przez kilka wieczorów grała w domu Tołstojów, ku zadowoleniu i ogromnemu wzruszeniu rosyjskiego arystokraty W 1913 roku, już jako wykładowczyni akademicka, stworzyła pierwszą na świecie klasę gry na klawesynie. Mimo mnogości trudnych i żmudnych ćwiczeń, jakich wymagało opanowanie podstaw tego instrumentu, chętnych nie brakowało a zainteresowanie rosło wprost proporcjonalnie do sławy utalentowanej Polki. Czas I wojny światowej Landowska wraz z mężem i pokojówką spędziła w Berlinie. Gdy w 1918 roku Henryk Lew zginął w wypadku samochodowym, obie panie szczerze go opłakiwały, jako swojego wieloletniego partnera. Można sądzić, że ta trudna sytuacja jeszcze bardziej je do siebie zbliżyła, bo od tamtej pory pozostawały właściwie nierozłączne i tworzyły związek przez wiele lat, podróżując razem i planując kolejne trasy koncertowe na wszystkich kontynentach. Kobiety dotarły do Ameryki, Azji, Ameryki Południowej, a nawet do Afryki - muzyka wykonywana przez Landowską przemawiała widać do ludzi bez względu na ich pochodzenie i kolor skóry.
 
paniretro
paniretro
Pani Retro, w wolnych chwilach fotograf-amator, w tych bardziej zajętych redaktorka i tłumaczka. A to jest jej kobiecy blog o stylu retro i vintage, na nim dużo porad urodowych i ciekawostek, do tego lifestyle w starym stylu.
 • katarzyna markowska

  Nie miałam pojęcia o tak barwnej i interesującej postaci jak pani Landowska z Polskiej sceny 😉
  Przyznam że żałuje iż dzisiaj niewiele osób chce poruszać tego typu tematykę.
  Zasadniczo zawsze jest to krok w przód, pokazujący że osoby homoseksualnej to nie „chore ” zwyrodnialce, ale normalnie żyjący ludzie odnoszący sukcesy.
  Żyjemy w 21 wieku a do dziś nie uswiadczylam autentycznej tolerancji ,do dziś jest dystans i opór wobec homoseksualnych par.
  Jest to krzywdzące zwłaszcza w kwestii wychowywania dzieci.
  Moja przyjaciółka wychowuje córkę z swoją partnerką w Polsce były tak tepione i zniwslawione że niestety zmuszone do emigracji w celu uswiadczenia szczęścia w Anglii aż tak to ludzi nie niesmaczy i nie dziwi.
  Dziękuję ci za ten post .
  Pozdrawiam

 • Adrianna Pecarz

  Szkoda, że nie uczą nas tego w szkołach, myślę , że lekcje były by dużo ciekawsze kiedy opowiadało by się o takich osobliwościach.

 • Róża Dziubińska

  Wow, tak jak moja poprzedniczka pierwszy raz słyszę o pani Landowskiej, i jestem bardzo pozytywnie zaskoczona. To jest świetny przykład na to że kobieta może zrobić coś wielkiego i to sama, jak artystka która zwiedzila sama tak wiele po śmierci męża. Porusza też popularny obecnie temat homoseksualizmu i udowadnia, że był on już od dawna a nie jest wymysłem obecnych czasów. Ja nie potrafiła bym żyć w takim związku jak pani Landowska, jednak ona potrafiła ułożyć sobie życie. Doceniam jej upór w dążeniu do celu i chęć samodoskonalenia się.
  Bardzo mi się podoba ten wpis 😃